Η παρούσα ανακοίνωση αφορά μόνον φοιτητές του 3ου και 5ου εξαμήνου

Η δήλωση μαθημάτων του Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών μπορεί να πραγματοποιηθεί από την Τρίτη 03/10/2023 έως την Κυριακή 07/10/2023   (ώρα λήξης: 23:59), στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://sis.auth.gr/. Για την υποβολή απαιτείται ενεργός ακαδημαϊκός λογαριασμός. Εάν αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα με τον ακαδημαϊκό σας λογαριασμό μπορείτε να απευθυνθείτε στο ΚΗΔ (τηλ. 2310 999000, ισόγειο κτιρίου Κεντρικής Βιβλιοθήκης Α.Π.Θ.).

Τα μαθήματα που έχετε δικαίωμα να δηλώσετε ανάλογα με το εξάμηνό σας, φαίνονται αναλυτικά στα επιμέρους αρχεία που ακολουθούν.

2023-2024 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 3ου εξαμήνου

2023-2024 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 5ου εξαμήνου

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ-ΕΞΕΤΑΣΤΕΣ 2023-2024

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Την ανωτέρω περίοδο θα πρέπει, επίσης, να δηλώσετε τα μαθήματα που οφείλετε, προκειμένου να μπορείτε να εξεταστείτε σε αυτά, κατά την εξεταστική περίοδο Φεβρουαρίου 2024 και Σεπτεμβρίου 2024.

Δηλώνετε τα οφειλόμενα μαθήματα για τα οποία έχει βγει η βαθμολογία τους. Για όσα δεν έχει βγει θα δοθεί η δυνατότητα για δήλωσή τους σε μεταγενέστερη περίοδο.

Τα μαθήματα τα οποία θα δηλώσετε στο χειμερινό εξάμηνο 2023-24, θα μπορείτε να εξεταστείτε σε αυτά στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου, χωρίς να χρειάζεται να τα ξαναδηλώσετε στο εαρινό εξάμηνο 2023-24.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

-ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΒΕΒΑΙΟΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ. Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ.

-ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.

Για την αντικατάσταση δηλωθέντων μαθημάτων προγενέστερου χειμερινού εξαμήνου ισχύουν τα εξής:

• Αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κορμού είναι δυνατή μόνο κατά το χρονικό διάστημα υποβολής ηλεκτρονικών δηλώσεων και μέχρι το 7ο εξάμηνο σπουδών.
  • Τα μαθήματα επιλογής κατεύθυνσης που διδάσκονται στο χειμερινό εξάμηνο μπορούν να αντικατασταθούν μόνο κατά το χρονικό διάστημα υποβολής ηλεκτρονικών δηλώσεων και μέχρι την έναρξη του 9oυ εξαμήνου σπουδών. Μετά τη συμπλήρωση του 5ου έτους σπουδών δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κατεύθυνσης.
  • Δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση ημι-υποχρεωτικών μαθημάτων.

Το αίτημα για αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κορμού ή κατεύθυνσης υποβάλλεται στη γραμματεία του Τμήματος στο akesoglou@chem.auth.gr εντός των ανωτέρω ημερομηνιών και μέσω του φοιτητικού σας email. Στο αίτημα θα πρέπει να αναφέρετε και τους κωδικούς μαθημάτων (τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 997570). Έντυπο αιτήματος: https://www.chem.auth.gr/wp-content/uploads/2021/09/Αίτημα-αντικατάστασης-μαθημάτων.doc

Εάν δεν δηλωθεί μάθημα επιλογής κορμού που διδάσκεται στο χειμερινό εξάμηνο κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, μπορεί να δηλωθεί πριν την έναρξη του χειμερινού εξαμήνου του επόμενου ακαδημαϊκού έτους.

Σας παρακαλούμε να παρακολουθείτε καθημερινά τις ανακοινώσεις στην Ιστοσελίδα του Τμήματος (Ανακοινώσεις – Ανακοινώσεις Τμήματος),

προκειμένου να μην αγνοήσετε πληροφορίες σημαντικές που αφορούν στις σπουδές σας και τις υποχρεώσεις σας.