Η δήλωση μαθημάτων του Προγράμματος Προπτυχιακών Σπουδών για τους φοιτητές που ανήκουν σε εξάμηνο φοίτησης ίσο ή μεγαλύτερο του 7ου, μπορεί να πραγματοποιηθεί από την Τρίτη 03/10/2023 έως την Κυριακή 15/10/2023  (ώρα λήξης: 23:59) στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://sis.auth.gr/. Για την υποβολή απαιτείται ενεργός ακαδημαϊκός λογαριασμός. Εάν αντιμετωπίσετε πρόβλημα με τον ακαδημαϊκό λογαριασμό σας μπορείτε να απευθυνθείτε στο ΚΗΔ (τηλ. 2310 999000, ισόγειο κτιρίου Κεντρικής Βιβλιοθήκης Α.Π.Θ.).

Τα μαθήματα που έχετε δικαίωμα να δηλώσετε ανάλογα με το εξάμηνό σας, φαίνονται αναλυτικά στα αρχεία που ακολουθούν.

2023-2024 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 7ου εξαμήνου (κατευθ. Α)

2023-2024 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 7ου εξαμήνου (κατευθ. B)

2023-2024 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 7ου εξαμήνου (κατευθ. Γ)

2023-2024 Οδηγίες για δήλωση μαθημάτων 7ου εξαμήνου (κατευθ. Δ)

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ-ΕΞΕΤΑΣΤΕΣ 2023-2024

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που ενδιαφέρονται για την πραγματοποίηση πρακτικής άσκησης οιουδήποτε τύπου οφείλουν να τη δηλώσουν ως προαιρετικό μάθημα στην περίοδο δηλώσεων του αντίστοιχου εξαμήνου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Την ανωτέρω περίοδο θα πρέπει, επίσης, να δηλώσετε τα μαθήματα που οφείλετε, προκειμένου να μπορείτε να εξεταστείτε σε αυτά, κατά την εξεταστική περίοδο Φεβρουαρίου 2024 και Σεπτεμβρίου 2024.

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες με εξάμηνο ίσο ή μεγαλύτερο του 9ου, μπορούν να δηλώσουν και να εξεταστούν σε όλα  τα μαθήματα που είχαν δηλώσει σε προηγούμενα εξάμηνα (χειμερινά και εαρινά).

Δηλώνετε τα οφειλόμενα μαθήματα για τα οποία έχει βγει η βαθμολογία τους. Για όσα δεν έχει βγει θα δοθεί η δυνατότητα για δήλωσή τους σε μεταγενέστερη περίοδο.

Τα μαθήματα τα οποία θα δηλώσετε στο χειμερινό εξάμηνο 2023-24, θα μπορείτε να εξεταστείτε σε αυτά στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου, χωρίς να χρειάζεται να τα ξαναδηλώσετε στο εαρινό εξάμηνο 2023-24.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

-ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΒΕΒΑΙΟΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ. Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ.

-ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ.

Για την αντικατάσταση δηλωθέντων μαθημάτων προγενέστερου χειμερινού εξαμήνου ισχύουν τα εξής:

• Αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κορμού είναι δυνατή μόνο κατά το χρονικό διάστημα υποβολής ηλεκτρονικών δηλώσεων και μέχρι το 7ο εξάμηνο σπουδών.
  • Τα μαθήματα επιλογής κατεύθυνσης που διδάσκονται στο χειμερινό εξάμηνο μπορούν να αντικατασταθούν μόνο κατά το χρονικό διάστημα υποβολής ηλεκτρονικών δηλώσεων και μέχρι την έναρξη του 9oυ εξαμήνου σπουδών. Μετά τη συμπλήρωση του 5ου έτους σπουδών δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κατεύθυνσης.
  • Δεν είναι δυνατή η αντικατάσταση ημι-υποχρεωτικών μαθημάτων.

Το αίτημα για αντικατάσταση μαθήματος επιλογής κορμού ή κατεύθυνσης υποβάλλεται στη γραμματεία του Τμήματος στο akesoglou@chem.auth.gr εντός των ανωτέρω ημερομηνιών και μέσω του φοιτητικού σας email. Στο αίτημα θα πρέπει να αναφέρετε και τους κωδικούς μαθημάτων (τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 997570). Έντυπο αιτήματος: https://www.chem.auth.gr/wp-content/uploads/2021/09/Αίτημα-αντικατάστασης-μαθημάτων.doc

Εάν δεν δηλωθεί μάθημα επιλογής κορμού που διδάσκεται στο χειμερινό εξάμηνο κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, μπορεί να δηλωθεί πριν την έναρξη του χειμερινού εξαμήνου του επόμενου ακαδημαϊκού έτους.

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ

Για τη χορήγηση του Πιστοποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας ισχύουν τα εξής μαθήματα:

5. ΜΑΘΗΜΑΤΑ Π.Π.Δ.Ε. ΠΟΥ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΟΣΕΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2022 2023

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Το μάθημα ΣΧΠ ΙΙ 400 θα διδαχθεί στο χειμερινό αντί του εαρινού εξαμήνου.

Για τα μαθήματα ΕΨ900 Εκπαιδευτική Ψυχολογία, ΕΙΣΠ100  Εισαγωγή στην Παιδαγωγική, ΣΧΠ I 400 Σχολική Παιδαγωγική Ι και ΣΧΠ ΙΙ 400 Σχολική Παιδαγωγική ΙΙ υπάρχει περιορισμός στα άτομα που θα επιλεχθούν.

Η περίοδος δηλώσεων των ανωτέρω μαθημάτων είναι από 05/10 έως 15/10/2023.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ (ΚΝ 106, ΕΙΣΠ 100, ΣΧΠ Ι 400, ΣΧΠΙΙ 400, ΕΨ 900) ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟ 05 ΈΩΣ 15/10/2023. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ. ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

(Σύμφωνα με την παρ. 2β΄του άρθρου 66 του Ν. 4589/2019, όσοι εισήχθησαν μέχρι και το  ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 σε καθηγητικές σχολές, όπως αυτές ορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 8 του Ν.3194/2003 (Α΄ 267), όπως ισχύει, κατέχουν πιστοποιημένη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια).

Για το ΠΠΔΕ παρακαλούμε συμβουλευτείτε τον εξής σύνδεσμο του Τμήματος Χημείας:

ΟΙΝΟΛΟΓΙΑ

Προϋποθέσεις χορήγησης βεβαίωσης Οινολογίας:

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το μάθημα ΕΒ932 θα διδαχθεί στο εαρινό εξάμηνο (αντί του χειμερινού)

Σας παρακαλούμε να παρακολουθείτε καθημερινά τις ανακοινώσεις στην Ιστοσελίδα του Τμήματος (Ανακοινώσεις – Ανακοινώσεις Τμήματος), προκειμένου να μην αγνοήσετε πληροφορίες σημαντικές που αφορούν στις σπουδές σας και τις υποχρεώσεις σας.