Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 και ώρα 4.00 μ.μ. η υποψήφια διδάκτορας του Τμήματος Χημείας του ΑΠΘ κα Rita Duarte Kol de Carvalho, Χημικός Μηχανικός, θα υποστηρίξει σε ανοιχτή και δημόσια παρουσίαση, τα αποτελέσματα της Διδακτορικής Διατριβής της, με θέμα:

«Solvent techniques for closed-loop recycling of plastic waste»

Η υποστήριξη της διατριβής θα γίνει στο Πανεπιστήμιο της Γάνδης, με ταυτόχρονη δυνατότητα διαδικτυακής παρακολούθησης στο σύνδεσμο:

H διατριβή εκπονήθηκε στο πλαίσιο προγράμματος Marie Sklodowska-Curie (agreement No. 859885) με χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Horizon 2020 research and innovation programme) σε συνεργασία του Εργαστηρίου Χημείας και Τεχνολογίας Πολυμερών και Χρωμάτων του Τμήματος Χημείας, ΑΠΘ με το Laboratory for Circular Process Engineering, Ghent University.

Η Τριμελής Συμβουλευτική Επιτροπή (Promotors):

Steven De Meester, Professor, Ghent University
Αχιλιάς Δημήτριος, Καθηγητής, Τμήμα Χημείας, ΑΠΘ (επιβλέπων καθηγητής για το Τμήμα Χημείας, ΑΠΘ)
Aγγελική Λεμονίδου, Καθηγήτρια, Τμήμα Χημικών Μηχανικών, ΑΠΘ