Σας ενημερώνουμε ότι από τις 14.03.2023 έως τις 21.03.2023μπορείτε να προβείτε στην αίτηση εγγραφής και τη δήλωση μαθημάτων εαρινού εξαμήνου του ακαδ. έτους 2022-2023, για την απόκτηση του Πιστο­ποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας.

Εγγραφή στο ΠΠΔΕ αποφοίτων μπορούν να κάνουν και οι φοιτητές που γνωρίζουν ότι έχουν τελειώσει τις υποχρεώσεις τους και μέλλεται να ορκιστούν στην επόμενη ορκωμοσία.

Για την αίτηση εγγραφής, θα πρέπει να υποβάλετε συνημμένα:

• αντίγραφο πτυχίου (για πτυχιούχους)
  • αντίγραφο παραρτήματος διπλώματος (για πτυχιούχους)
  • βεβαίωση περάτωσης σπουδών (για τελειόφοιτους, θα την αιτηθείτε μέσω sis ως “βεβαίωση σπουδών” με σημείωση στο αίτημα ότι επιθυμείτε “βεβαίωση περάτωσης σπουδών”)
  • πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (για τελειόφοιτους)
  • φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (για όλους)
  • πρόσφατη φωτογραφία (για όλους)

Οι τελειόφοιτοι που δεν έχουν πτυχίο & αντίγραφο παραρτήματος θα υποβάλουν, τώρα, βεβαίωση περάτωσης σπουδών και στη συνέχεια θα υποβάλουν τα λοιπά στοιχεία (αντίγραφο πτυχίου, αντίγραφο παραρτήματος διπλώματος), συμπληρωματικά , όταν θα τα αποκτήσουν (αποστολή στο akesoglou@chem.auth.gr).

Σχετικά έγγραφα:

Αίτηση εγγραφής: ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΠΠΔΕ

Δήλωση μαθημάτων εξαμήνου: Δήλωση-μαθημάτων-εαρινού-εξαμήνου-ΠΠΔΕ

Δήλωση οφειλόμενων μαθημάτων: Δήλωση οφειλομένων μαθημάτων ΠΠΔΕ

Εάν κάποιο από τα μαθήματα ΚΝ 106 (ΕΙΣΠ100), ΕΨ900, ΣΧΠ Ι 400 και ΣΧΠ ΙΙ 400  το ΟΦΕΙΛΕΤΕ και το είχατε δηλώσει για 1η φορά σε προηγούμενο εξάμηνο μπορείτε να το δηλώσετε ως οφειλόμενο μαζί με τα υπόλοιπα οφειλόμενα μαθήματά σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οφειλόμενα θεωρούνται και τα μαθήματα που είχατε δηλώσει για 1η φορά ως προπτυχιακοί φοιτητές, δηλαδή πριν τη λήψη του πτυχίου σας, και δεν τα είχατε περάσει.

Τα έγγραφά σας θα πρέπει να αποσταλούν στη Γραμματεία, υπογεγραμμένα και σκαναρισμένα στο  mkafantari@chem.auth.gr (πρωτόκολλο) από το φοιτητικό σας email.

Αιτήσεις που θα αποσταλούν σε διαφορετικό email επίσης δεν θα γίνουν δεκτές. Ως θέμα κατά την αποστολή του email παρακαλούμε να συμπληρώσετε το:  ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ με το ονοματεπώνυμο και το ΑΕΜ σας (πχ. ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΕΜ:5689)

Αιτήσεις οι οποίες θα έχουν ελλιπή ή μη ευανάγνωστα στοιχεία θα απορριφθούν.

Για απορίες καλέστε το  2310 997570 (Αλεξάνδρα Κεσόγλου).

Μαθήματα ΠΠΔΕ:

2022-2023 ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΠΔΕ.

Το μάθημα ΣΧΠ ΙΙ 400 διδάχθηκε στο χειμερινό αντί στο εαρινό εξάμηνο.

Το μάθημα Π1901 δεν είναι διαθέσιμο για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΓΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΠΠΔΕ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

Οι απόφοιτοι που έχετε ξεκινήσει και έχετε πραγματοποιήσει ήδη την εγγραφή σας στο ΠΠΔΕ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ κατά τα προηγούμενα έτη, δεν χρειάζεται να κάνετε ξανά εγγραφή.

Εάν επιθυμείτε να δηλώσετε κάποιο επιπλέον μάθημα που δεν το έχετε δηλώσει ξανά στο παρελθόν θα πρέπει να συμπληρώσετε το έντυπο:   Δήλωση-μαθημάτων-εαρινού-εξαμήνου-ΠΠΔΕ

Αντίστοιχα, εάν επιθυμείτε να δηλώσετε τα οφειλόμενά σας μαθήματα θα πρέπει να συμπληρώσετε το έντυπο:  Δήλωση οφειλομένων μαθημάτων ΠΠΔΕ.  (Οφειλόμενα θεωρούνται και τα μαθήματα που είχατε δηλώσει για 1η φορά ως προπτυχιακοί φοιτητές, δηλαδή πριν τη λήψη του πτυχίου σας, και δεν τα είχατε περάσει).

Οι ανωτέρω αιτήσεις θα αποσταλούν στο akesoglou@chem.auth.gr από το φοιτητικό σας email.

Αιτήσεις που θα αποσταλούν σε διαφορετικό email δεν θα γίνουν δεκτές.

Ως θέμα κατά την αποστολή του email παρακαλούμε να συμπληρώσετε το:  ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ με το ονοματεπώνυμο και το ΑΕΜ σας (πχ. ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΕΜ:5689).