Σας ενημερώνουμε ότι από τις 22.02.2024 έως τις 1.03.2024, μπορείτε να προβείτε στην αίτηση εγγραφής και τη δήλωση μαθημάτων εαρινού εξαμήνου του ακαδ. έτους 2023-2024, για την απόκτηση του Πιστο­ποιητικού Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας.

Εγγραφή στο ΠΠΔΕ αποφοίτων μπορούν να κάνουν και οι φοιτητές που γνωρίζουν ότι έχουν τελειώσει τις υποχρεώσεις τους και μέλλεται να ορκιστούν στην επόμενη ορκωμοσία.

Για την αίτηση εγγραφής, θα πρέπει να υποβάλετε συνημμένα:

• αντίγραφο πτυχίου (για πτυχιούχους)
  • αντίγραφο παραρτήματος διπλώματος (για πτυχιούχους)
  • βεβαίωση περάτωσης σπουδών (για τελειόφοιτους, θα την αιτηθείτε μέσω sis ως “βεβαίωση σπουδών” με σημείωση στο αίτημα ότι επιθυμείτε “βεβαίωση περάτωσης σπουδών”)
  • πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (για τελειόφοιτους)
  • φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας (για όλους)
  • πρόσφατη φωτογραφία (για όλους)

Οι τελειόφοιτοι που δεν έχουν πτυχίο & αντίγραφο παραρτήματος θα υποβάλουν, τώρα, βεβαίωση περάτωσης σπουδών και στη συνέχεια θα υποβάλουν τα λοιπά στοιχεία, συμπληρωματικά (αντίγραφο πτυχίου, αντίγραφο παραρτήματος διπλώματος), όταν θα τα αποκτήσουν (αποστολή στο ekakouli@chem.auth.gr).

Σχετικά έγγραφα:

Εάν κάποιο από τα μαθήματα ΚΝ 106 (ΕΙΣΠ100), ΕΨ900, ΣΧΠ Ι 400 και ΣΧΠ ΙΙ 400  το ΟΦΕΙΛΕΤΕ και το είχατε δηλώσει για 1η φορά σε προηγούμενο εξάμηνο μπορείτε να το δηλώσετε ως οφειλόμενο μαζί με τα υπόλοιπα οφειλόμενα μαθήματά σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οφειλόμενα θεωρούνται και τα μαθήματα που είχατε δηλώσει για 1η φορά ως προπτυχιακοί φοιτητές, δηλαδή πριν τη λήψη του πτυχίου σας, και δεν τα είχατε περάσει.

Τα έγγραφά σας θα πρέπει να αποσταλούν στη Γραμματεία, υπογεγραμμένα και σκαναρισμένα στο ekakouli@chem.auth.gr από το φοιτητικό σας email.

Αιτήσεις που θα αποσταλούν σε διαφορετικό email επίσης δεν θα γίνουν δεκτές. Ως θέμα κατά την αποστολή του email παρακαλούμε να συμπληρώσετε το:  ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ με το ονοματεπώνυμο και το ΑΕΜ σας (πχ. ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΠΔΕ – ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΑΕΜ:5689)

Αιτήσεις οι οποίες θα έχουν ελλιπή ή μη ευανάγνωστα στοιχεία θα απορριφθούν.

Για απορίες ekakouli@chem.auth.gr

Μαθήματα ΠΠΔΕ: