Η ομάδα της Σχολής Μεταλλειολόγων – Μεταλλουργών Μηχανικών, του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, και το EIT RawMaterials HUB, Regional Centre Greece, επιθυμεί να ενημερώσει και να προσκαλέσει σπουδαστές/ιες (τελειόφοιτους προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και υποψήφιους διδάκτορες) και επαγγελματίες του κλάδου των Ορυκτών Πρώτων Υλών, να συμμετέχουν στο Workshop DIMESEE v.2 “Innovation in Extraction”.

ίγα λόγια για το έργο DIM-ESEE

Το DIM ESEE v.2 είναι ένα τετραετές έργο δια βίου εκπαίδευσης που συγχρηματοδοτείται από το EIT RawMaterials  και επικεντρώνεται στην ενίσχυση του δυναμικού καινοτομίας  των  επαγγελματιών του κλάδου των Ορυκτών Πρώτων Υλών, (ΟΠΥ) στην περιοχή της Ανατολικής – Νοτιανατολικής Ευρώπης.  Λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες της διαρκούς επιμόρφωσης των επαγγελματιών  στον ευρύτερο τομέα των ΟΠΥ, και στον τομέα της εξόρυξης ειδικότερα, το έργο DIM ESEE επιδιώκει να θέσει τις βασικές προϋποθέσεις για την ανάπτυξη ενός τέτοιου πλαισίου,  με στόχο την βιωσιμότητα του έργου και πέραν της χρονικής λήξης του.

Επιπροσθέτως, το  έργο προτείνει νέα προηγμένα εργαλεία και μεθοδολογίες διδασκαλίας προς υιοθέτηση από το σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για την ανάπτυξη καινοτόμων δεξιοτήτων σε σπουδαστές/σπουδάστριες  και απόφοιτους/απόφοιτες. Στο πλαίσιο αυτό, το Πανεπιστήμιο του Ζάγκρεμπ συντονίζει 15 Εταίρους, μεταξύ των οποίων και η Σχολή Μεταλλειολόγων – Μεταλλουργών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

DIM ESEE 2023_NTUA

DIM ESEE 2023_ Innovation in extraction_Agenda