Ενημερωτικά, το καλοκαίρι του 2018, πραγματοποιήσαμε το 1ο εργαστήριο για την πέτρινη δόμηση στην Πλάκα Τζουμέρκων, σε συνεργασία με το Δήμο Βορείων Τζουμέρκων και το Μετσόβιο Κέντρο Διεπιστημονικής Έρευνας του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Στη διάρκεια του εργαστηρίου δόθηκαν διαλέξεις από έγκριτους ακαδημαϊκούς, μεταξύ των οποίων και ο κ. Μανώλης Κορρές, οι οποίες ήταν ανοιχτές στο κοινό. Εφόσον, υπήρξε σημαντική ανταπόκριση από μεγάλο αριθμό φοιτητών, θεωρούμε χρήσιμο να υπάρξει ανάρτηση, εάν αυτό είναι εφικτό, στην ιστοσελίδα της σχολής, με σκοπό την ενημέρωση όλων των ενδιαφερόμενων.

Στο εργαστήριο που αφορά η παρούσα επιστολή, συμπεριλαμβάνονται και πάλι διαλέξεις ανοιχτές για το κοινό. Ενδεικτικά, θα μιλήσουν οι κάτωθι:

– Συμεών Αγαθόπουλος (καθηγητής, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Π. Ιωαννίνων)

– Μαρία Αρακαδάκη (αναπλ. καθηγήτρια στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων ΑΠΘ)

– Σταύρος Απότσος (υποψ. διδάκτορας, Τμήμα Αρχιτεκτόνων ΑΠΘ)

– Γιώργος Καρβέλας (αρχιτέκτων-ξυλουργός, πρώην εντεταλμένος λέκτορας Π. Πατρών και ΤΕΙ Αθηνών)

– Γιώργος Μαντάνης (καθηγητής, Τμήμα Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου-Επίπλου ΤΕΙ Θεσσαλίας)

– Βασίλης Νιτσιάκος (καθηγητής, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Π. Ιωαννίνων)

– Ελευθερία Τσακανίκα (επικ. καθηγήτρια Σχολή Αρχιτεκτόνων ΕΜΠ)