Η Ακαδημία Αθηνών προκηρύσσει διαγωνισμό για τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας στον κλάδο των Ενεργειακών Τεχνολογιών με έμφαση στις Νέες Ενεργειακές Τεχνολογίες (κυψέλες καυσίμου, αποθήκευση υδρογόνου, φωτοβολταϊκά, ανεμογεννήτριες), σε πτυχιούχους Σχολών/Τμημάτων Χημικών Μηχανικών, Μηχανολόγων Μηχανικών, Χημείας και Φυσικής ελληνικών Πολυτεχνείων-Πανεπιστημίων ή ισοτίμων Πολυτεχνείων-Πανεπιστημίων κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, από τα έσοδα του Κληροδοτήματος Ευθυμίας Μερτσάρη το γένος Αντ. Κτενά.

Επισημαίνουμε ότι η προθεσμία υποβολής αιτήσεων, συνοδευόμενων από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, λήγει στις 6 Μαίου 2020.

Ενεργειακές Τεχνολογίες-Κληρ. Ευθ. Μερτσάρη