Η Χημεία και η Τέχνη συναντώνται στο 6ο Συνέδριο Χημείας Μεταπτυχιακών & Προπτυχιακών φοιτητών ΑΠΘ

Με μεγάλη χαρά προ(σ)καλούμε φέτος, στο πλαίσιο του 6ου ΣΧΜΠΦ, όλους τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, υποψήφιους διδάκτορες, και μεταδιδακτορικούς ερευνητές του Τμήματός μας να συμμετέχουν σε ένα πρωτότυπο καλλιτεχνικό διαγωνισμό εικόνας με θέμα «Χημεία και Καλλιτεχνία».

Ενθαρρύνουμε ιδιαίτερα τις εικαστικές δημιουργίες από τους ίδιους τους νέους ή μελλοντικούς συναδέλφους. Καλούμε όλους όσους διαθέτουν καλλιτεχνικές δεξιότητες να εμπνευστούν από τη Χημεία της σύγχρονης καθημερινής ζωής, των οικολογικών προβλημάτων και των ανθρώπινων αναγκών και να εκφραστούν μετατρέποντας τις ιδέες τους σε ψηφιακά έργα.

Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει δύο κατηγορίες:

1. Σχεδιασμός λογότυπου του Συνεδρίου Χημείας Μεταπτυχιακών και Προπτυχιακών Φοιτητών ΑΠΘπου θα συνοδεύει τη διοργάνωση για τα επόμενα χρόνια.
  2. Δημιουργία ψηφιακής εικόνας με θέμα «Χημεία στην καθημερινή ζωή»

Η αξιολόγηση θα γίνει από τους συνέδρους, με ψηφοφορία που θα γίνει την 1η ημέρα του Συνεδρίου (11/11/2023), λαμβάνοντας υπόψη την ποιότητα, τη δημιουργικότητα και τη συνάφεια των έργων με τη Χημεία. Τα έπαθλα διάκρισης της καλύτερης πρωτότυπης εικόνας και του καλύτερου λογότυπου θα συνοδεύονται με το χρηματικό ποσό των 100 ευρώ, έκαστο.

Περισσότερες πληροφορίες για τους όρους και προϋποθέσεις συμμετοχής στο διαγωνισμό είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα του συνεδρίου: https://websites.auth.gr/6chemauth/νέα/

Αναμένουμε τη θετική ανταπόκρισή σας!

Εκ μέρους των διοργανωτών

Δρ. Στέλλα Ορδούδη