Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί προκήρυξη του Συνδέσμου Ελληνικών Βιομηχανιών Τροφίμων (ΣΕΒΤ) σχετικά με τον 11ο διαγωνισμό ECOTROPHELIA 2021 για τη δημιουργία νέων οικολογικών-καινοτόμων προϊόντων διατροφής (τροφίμων ή ποτών) που θα τεθούν σε γευστική δοκιμή.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε ομάδες (2-10 ατόμων) προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών που καθοδηγούνται από έως 2 επιβλέποντες/-ουσες (Υ.Δ., Μεταδιδακτορικούς ερευνητές/-τριες, μέλη διδακτικού προσωπικού). Απονέμονται 3 χρηματικά βραβεία ύψους από 800 έως 1500€ και 2 τιμητικά βραβεία. Η ομάδα στην οποία θα απονεμηθεί το χρυσό βραβείο σε εθνικό επίπεδο θα συμμετέχει στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό ECOTROPHELIA

Προθεσμία υποβολής του Αναλυτικού Τεχνικού Φακέλου, ηλεκτρονικά, και της συσκευασία τους προϊόντος, ταχυδρομικά, είναι η 14η Ιουλίου 2021.