Αγαπητοί καλησπέρα και καλή χρονιά!

Επικοινωνούμε μαζί σας εκ μέρους της L’Oréal Hellas η οποία ανακοινώνει για 29η συνεχή χρονιά, το διαγωνισμό καινοτομίας για φοιτητές από όλο τον κόσμο, Brandstorm.

Στο διάστημα των 29 ετών που έχει πραγματοποιηθεί ο διαγωνισμός, συμμετείχαν ετησίως πάνω από 48.000 φοιτητές από 65 χώρες. Η L’Oréal, κάθε χρόνο προσλαμβάνει παγκοσμίως περίπου 150-200 εργαζομένους μέσω του διαγωνισμού, αφού μέσα από αυτόν οι φοιτητές γνωρίζουν τα στελέχη της L’Oréal, που με την σειρά τους ανακαλύπτουν αυτά τα νέα ταλέντα.

H Ελλάδα συμμετέχει στον διαγωνισμό από το 2003 και οι Έλληνες φοιτητές έχουν διακριθεί αρκετές φορές σε παγκόσμιο επίπεδο. Η ελληνική ομάδα, το 2013 κατέλαβε τη δεύτερη θέση παγκοσμίως ανάμεσα σε 45 χώρες ενώ το 2019, κατέλαβε την 7ή θέση, ισοδυναμώντας με την 8η, ανάμεσα σε 53 ομάδες από όλο τον κόσμο.

Φέτος, οι φοιτητές θα κληθούν να Εφεύρουν την Καταναλωτική Εμπειρία Αγοράς Προϊόντων Ομορφιάς μέσω της Ψυχαγωγίας (Invent the Beauty Shopping Experience through Entertainment), εξερευνώντας τον κόσμο του λιανικού και του ηλεκτρονικού εμπορίου, έχοντας ως μέντορες τους digital experts της L’Oréal.

Οι συμμετέχοντες εργάζονται σε ομάδες των τριών ατόμων για να δημιουργήσουν ένα concept, να έρθουν αντιμέτωποι με τις ιδέες τους και να φέρουν εις πέρας το σκοπό του επιχειρηματικού τους πλάνου. Διεκδικούν σημαντικά βραβεία με το σημαντικότερό για τη νικήτρια ομάδα  να είναι το L’Oréal Intrapreneurship, μέσω του οποίου θα έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν το έργο τους κατά τη διάρκεια μιας αποστολής στο Παρίσι, στο Station F, το μεγαλύτερο startup campus στον κόσμο, με την υποστήριξη της L’Oreal.

Σε όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού, παρέχονται αποκλειστικοί εκπαιδευτικοί πόροι και εξατομικευμένη καθοδήγηση από επαγγελματίες και συνεργάτες του Ομίλου L’Oréal. Στον τελικό γύρο συγκεντρώνονται όλοι οι φιναλίστ, για να παρουσιάσουν τις ιδέες τους ενώπιον μίας παγκόσμιας επιτροπής που αποτελείται από κορυφαία στελέχη της L’Oréal.

Στο link μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό.

Επίσης, οι φοιτητές στο συγκεκριμένο link μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους και να καταθέσουν την ιδέα τους μέχρι τις 20 Μαρτίου 2021. Η παρουσίαση της συμμετοχής τους θα γίνει, τον Απρίλιο 2021 στο πλαίσιο του ελληνικού τελικού. Ο παγκόσμιος τελικός θα υλοποιηθεί το Μάιο 2021.

Η L’Oréal Hellas, προσκαλεί όλους τους σπουδαστές να συμμετέχουν.

Dimitra Mari

Account Manager